سبد خرید 0

خواص دارویی اکلیل الملک

0 بار
06 ژانویه 18
قاصدک

با خواص دارویی اکلیل الملک آشنا شویم

اکلیل الملک گونه ای از بنشن (بقولات) است به رنگ کاه یا زرد مایل به سفید که درون دانه آن زرد است. این گیاه با وجود تخلخلی که دارد تا اندازه ای سفت است. شاه افسر بومی اوراسیا است و امروزه در آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا هم کشت می شود. در ایران در چراگاه ها و کوهستان ها به ویژه در سبلان می روید. در زبان یونانی نام این گیاه گل عسل است، زیرا هنگام گل دادن تعداد زیادی زنبور عسل به دور آن جمع می شوند و از عطر و شهد آن استفاده می کنند، عطر گل هایش نافذ است و فضای اطراف را پر می کند. گل هایش پس از خشک شدن بوی بیشتری دارند. در فرانسه، سابقا آن را می کاشتند و به مصرف تغذیه اسب ها می رساندند چون اسب ها به آن علاقه زیادی داشتند.

نام های دیگر؛ شبدر شیرین، اکلیل الملک، بسنگ، بسیه، شاه بسه، ناخنک، یونجه زرد، گیاه قیصر.

خواص دارویی اکلیل الملک

خواص دارویی اکلیل الملک

خواص درمانی اکلیل الملک :

قسمت مورد استفاده شاه افسر، سرشاخه های گلدار و میوه آن می باشد و برای اثر بخشی بیشتر توصیه می شود که سر شاخه های گلدار را قبل از باز شدن گل ها، بچینند و آن ها را خشک کرد.

این گیاه به صورت یک ساله  یا دو ساله کشت می شود و ارتفاع آن به بیش از یک متر می رسد. مقاومت نوع گل زرد آن به خشکی بیشتر است، اندام های کوچک تری دارد و بوی خیلی خوبی دارد و خوش خوراک است. گل ها چون شامل مقداری تانن و ترکیبات آنتی بیوتیکی هستند دارای خاصیت ضد تشنج، مرهم سینه، قبض کننده، ضد عفونی کننده می باشند و بوی ادرار را از بین برده، در زیاد کردن ادرار کمک می کند، مجاری ادراری را ضد عفونی می کند و در اسهال خونی، ورم روده و روماتیسم و درمان واریس نیز مصرف می شود.

 


همچنين بخوانيد :   گیاه خرفه و یک دنیا خاصیت

 

فراموش نکنیم :

این گیاه چون مسکن و خواب آور است آن را در تحریکات عصبی، انواع درد عصب، سرفه های عصبی و برای دفع گاز روده ها استعمال می کنند و نیز برای درمان زکام نایژها و ورم عقب حلق مصرف می کنند. برای درمان ورم ملتحمه چشم خوب است. سی تا چهل گل آن را در یک لیتر آب جوشانده و مصرف کنید.

جوشانده گل های اکلیل الملک برای شستن چشم و معالجه ورم پلک ها و گل مژه و نیز تسکین درد های روماتیسمی و التیام زخم ها استفاده می شود و در ضمن برای کسانی که داروهای شیمیایی و مضر خواب آور زیاد مصرف نکرده باشند مناسب است. از دم کرده شاه افسر می توان برای درمان ورم و رفع لوزه ها استفاده نمود.

مضرات  شاه افسر

  • این گیاه سمی بوده و همیشه باید به هنگام استفاده درمانی از آن بایستی سمی و خطرناک بودن آن را در نظر گرفت تا عواقب ناگواری نداشته باشد.
  • مصرف این گیاه برای افراد مبتلا به فشار خون مضر می باشد و مجاز به مصرف آن نیستند، در صورت لزوم باید مخلوط با گیاه ضد فشار خون استفاده نمود.
  • این گیاه خاصیت رقیق کنندگی خون دارد، برای افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید با مشورت پزشک مصرف شود.
  • خانم های حامله مجاز به مصرف این گیاه نمی باشند، زیرا ممکن است عوارض شدید و جبران ناپذیری همچون سقط جنین را به دنبال داشته باشد.

 

عرق بوقناق را با خواص تحریک کننده ی آنزیم های کبدی، افزایش دهنده ی انسولین، درمان دیابت، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

عرق بوقناق

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0