سبد خرید 0

خواص گیاه اسطوخودوس از دید طب سنتی

1 بار
24 آبان 96
قاصدک

با خواص گیاه اسطوخودوس از دید طب سنتی آشنا شویم

عرق اسطوخودوس :

اسطوخودوس که دارای نام های دیگری همچون انس الارواح و ممسک الارواح و شاهسبرم رومی می باشد در بازار مکه به ضرم معروف است.

ترکیبات شیمیایی عرق اسطوخودوس :

از نظر ترکیبات شیمیایی عرق گیاه اسطوخودوس دارای ستون و سینول و یک الکل لینالول می باشد.

خواص گیاه اسطوخودوس از دید طب سنتی

خواص گیاه اسطوخودوس از دید طب سنتی

خواص عرق اسطوخودوس :

عرق اسطوخودوس از نظر طبیعت طبق نظر غالب حکمای طب سنتی گرم و خشک است و از نظر خواص معتقدند که محلل و باز کننده گرفتگی عضلات می باشد. عرق اسطوخودوس مقوی بدن و قوای دماغی و تفکر و همچنین مقوی احشا و آلات داخل شکم و مفرح است و برای بیماری های سینه و سرفه و ورم های نزله ای و زکام نافع است و خاصیت مسهلی دارد. اخلاط فاسد شده و بلغمی و سوداوی را رفع می کند و برای بیماری های کبدی و طحال و مجاری ادرار نافع و مفید است.

اگر همراه با عسل و شکر مصرف شود برای رفع رعشه و سرگیجه و تقویت ذهن و رفع فراموشی و صرع و وسواس های سوداوی و مالیخولیا و  تشنج و خواب گرفتگی اعضای بدن و پریدن ناگهانی بعضی از اعضا و رفع غم و اندوه مفید است.

اگر عرق اسطوخودوس با عاقرقرحا و سکنجبین خورده شود برای صرع مفید است و همچنین اگر آن را با گوشت حنظل مخلوط کرده و بخورند قی آورد و سالی چند مرتبه این کار تکرار شود که تنقیه خوبی از معده شود.

 

همچنين بخوانيد :   اسطوخودوس و خواص آن

 

دیگر خواص درمانی اسطوخودوس :

برای صرع های بلغمی و سوداوی مفید است و روی هم رفته حکمای طب سنتی عرق اسطوخودوس را جادوی دماغ می دانند که دماغ را از تمام فضولات بلغمی تمیز می کند و گرفتگی ها را باز می نماید و مقوی همه ی قوای بدن می باشد.

توصیه دیگر این است که دو واحد اسطوخودوس و یک واحد ریشه کبر را با عسل مخلوط نموده و بخورند برای برودت معده و بواسیر نافع است و با سکنجبین و نمک هندی مسهل بسیار قوی می باشد. ضماد آن برای درد های مفاصل نافع است و اگر اسطوخودوس را با آویشن و تخم کرفس بجوشانند با دوای مسهل بخورند برای دل پیچه مفید است.

اگر یک واحد اسطوخودوس و عرق گشنیز و عرق مرزنگوش و مصطکی و هلیله کابلی و کندر را با هم مخلوط کرده و قبل از خواب آن را مصرف کنید برای رفع نزله و سنگینی شنوایی و ضعف قوه ی دید چشم و درمان تنگی نفس بسیار مفید است فقط این کار را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

احتیاط در مصرف :

  • اسطوخودوس و عرق آن برای اشخاص صفراوی مزاج مضر و عطش آور است و ایجاد آشفتگی می نماید و از این نظر باید با سکنجبین خورده شود.
  • البته برای ریه مضر است و از این نظر باید با کتیرا و صمغ عربی خورده شود.

 

خرید عرق اسطوخودوس

عرق اسطوخودوس را با خواص آرامبخش، باکتری کش، ادرار آور، رفع دلپیچه، میگرن و سردرد، برطرف کننده عفونت های دستگاه تنفسی و دردهای روماتیسمی، موثر در حساسیت های فصلی، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” مطرح نموده و همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0