سبد خرید 0

مهارت جرات ورزی را در خود تقویت کنید

1775 بازدید
31 تیر 97
قاصدک

چگونه می توانید مهارت جرات ورزی را در خود تقویت کنید ؟!!

جرات ورزی توانایی ابراز خود و درخواست حقوق خود بدون تجاوز به حقوق دیگران است. جرات ورزی رابطه مستقیم و صادقانه ای است که باعث گسترش وجود خویشتن و ابراز خویشتن می گردد. عمل جراتمندانه به شما اجازه می دهد تا اعتماد به نفس را در خود حس کنید. این عمل موجب برانگیجتن حس احترام دوستان و آشنایان نسبت به شما می شود. جرات ورزی امکان دستیابی به روابط صادقانه را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا درباره خود احساس بهتری داشته باشید. همین امر در جای خود توان تصمیم گیری و احتمال توفیق شما را در دستیابی به آنچه از زندگی می خواهید افزایش می دهد.

جرات مندی در اصل به معنای توانایی ابراز افکار و احساسات به شیوه ای است که در آن نیازهای شما به روشنی مشخص می شود و راه ارتباط با دیگران برای همیشه گشوده باقی می ماند، است. با وجود این شما قبل از ابراز آزادانه نیازهای خود باید باور کنید که از حق داشتن این نیازها برخوردارید. شما حق دارید در مورد چگونگی هدایت زندگی خود تصمیم بگیرید. این حق پی گیری اهداف و آرزوهای شخصی و تعیین اولویت های خاص خود شما را شامل می شود. شما از این حق برخوردارید که ارزش ها، باورها، عقاید و عواطف خاص خودتان را داشته باشید و حق دارید در مورد این ارزش ها، باورها، عقاید، عواطف به خودتان احترام بگذارید. مهم نیست دیگران چه عقیده ای دارند یا درباره شما چه فکر می کنند.

مهارت جرات ورزی را در خود تقویت کنید

مهارت جرات ورزی را در خود تقویت کنید

انواع جرات ورزی

جرات ورزی پایه ای : این نوع جرات ورزی، ابراز ساده و مستقیم باورها، احساسات یا عقاید شما است. این نوع جرات ورزی معمولا از طریق عبارات ساده ای چون من می خواهم یا من احساس می کنم ابراز می شود. البته این من، من شیطانی و خودخواهانه نیست بلکه من برخواسته از اعتماد به نفس و خود باوری است.

جرات ورزی قوی : این نوع جرات ورزی انتقال حساسیت ها به شخص دیگر است. جرات ورزی قوی معمولا شامل دو بخش می شود. بازشناسی موقعیت یا احساسات شخص دیگر و اظهار نظر، یعنی وقتی موقعیت را شناختید با جرات نظر خود را بیان می کنید که بدین وسیله از حقوق خاص خود حمایت می کنید. جرات مندی بالا اگر با عقل و منطق همراه باشد بسیار ارزشمند و مثبت است.

جرات ورزی منفی : این نوع جرات ورزی زمانی به وقوع می پیوندد که شخص دیگری در واکنش به جرات ورزی های منطقی شما شکست می خورد و به تجاوز علیه حقوق شما ادامه می دهد. در نتیجه شما به تدریج جرات ورزی را گسترش می دهید و به نحوه فزاینده ای بر رای خود محکم تر تاکید می ورزید.

 

همچنین بخوانید:  گذشته را رها کنید و ادامه دهید 

 

یادگیری جرات ورزی به شیوه مثبت

به منظور یادگیری این مهارت یک نظم اعتقادی و ارزشی را قبول کنید که به شما اجازه ابراز وجود بدهد. این گام دشوارترین گام است. بدین معنی که چنین رفتاری است که به شما اجازه می دهد نه بگویید، درخواست کمک کنید و خطاهای خود را بپذیرید.

تکنیک های کاربردی جرات ورزی مثبت

  • تکنیک ارتباط : از بهترین مهارت های ارتباطی خود استفاده کنید مثلا تماس چشمی مستقیم برقرار کنید. آهنگ مناسب صدای خود را حفظ کنید یا ..،
  • تمرین کنید : به گروه های مهارت ارتباطی بپیوندید و نحوه نه گفتن را تمرین کنید و از دوستان و نزدیکان حود بازخورد بگیرید.
  • تکنیک پذیرش : یکی دیگر از تکنیک های موثر در جرات مندی پذیرش است. پذیرش اشتباهات خود، پذیرش ضعف های خود که دیگران بیان می کنند و …
  • تکنیک صراحت : تا آنجا که ممکن است شما باید درباره آنچه می خواهید، آنچه فکر می کنید و آنچه که احساس می کنید روشن و صریح صحبت کنید.
  • تکنیک بازخورد : از عبارتی آیا مقصود من روشن است؟ یا شما چگونه به این موقعیت نگاه می کنید؟ و … استفاده کنید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

عرق هوفاریقون را با خواص قاعده آور، ضد هپاتیت، درمان مننژیت، سیاه سرفه، اسهال خونی، کم خونی، سرطان خون، فلج، ضد افسردگی، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0