سبد خرید 0

نقش لوزه ها در بدن

1 بار
12 بهمن 96
قاصدک

نقش لوزه ها در بدن چیست و ماموریت لوزه ها کی به پایان می رسد ؟

لوزه ها، توده های بافتی هستند که در دو طرف گلو، درست پشت زبان قرار دارند. لوزه ها سه نوع هستند ؛ کامی، حلقی و زبانی. بزرگترین این لوزه ها به شکل بادام کوچکی در طرفین حلق قرار گرفته اند. آن ها پادتن تولید می کنند که از ایجاد عفونت در سیستم گوارشی و تنفسی جلوگیری می کند. این لوزه ها به تدریج که فرد بزرگتر می شود، کوچکتر می شوند. لوزه های حلقی در پشت دهان، نزدیک سوراخ حفره بینی و لوزه های زبانی، در پایه زبان قرار دارند.

 

نقش لوزه ها در بدن

نقش لوزه ها در بدن

 

در حقیقت لوزه ها قسمتی از سیستم لنفاوی هستند و گلبول های سفید به خصوصی به نام لنفوسیت تولید می کنند که در مبارزه با عفونت در بدن کمک می کنند. لوزه ها با لایه های نازک از بافت همبندی و غشاء مخاطی پوشیده شده اند. این غشا دارای سوراخ های متعددی است. وقتی باکتری ها از طریق دهان یا بینی وارد گلو می شوند در این سوراخ ها گرفتار شده و گلبول های سفید باکتری ها را احاطه کرده و آن ها را نابود می کنند. بنابراین لوزه ها اولین مکانیسم دفاعی بدن هستند.

 

همچنین بخوانید :   علائم کم خونی و راه های درمان آن

 

دو دلیل برای برداشتن لوزه ها وجود دارد :

بزرگی لوزه ها که به ندرت می تواند دلیلی برای برداشتن آن ها بوده باشد. تنها دو شرط باید در نظر گرفته شود؛ هنگامی که لوزه ها چندان بزرگ است که راه فرو بردن غذا را می بندد، لوزه برداری قطعا لازم است.

در پاره ای از موارد نیز بزرگی لوزه ها چندان است که راه دم زدن را می بندد و نفس کشیدن را دشوار می سازد. در چنین موردی پزشک باید تصمیم بگیرد که لوزه را بردارد یا هر عفونت را به وسیله دادن آنتی بیوتیک معالجه کند.

گاهی باکتری ها در داخل بافت لوزه فعال می شوند و ممکن است در لوزه ها ایجاد التهاب کنند. در این حالت لوزه های کامی بزرگ و قرمز رنگ و دردناک می شوند. وقتی عفونت شدید شود، چرک ها شروع به خارج شدن می کنند و ممکن است به طرف قلب و ریه و کلیه ها کشیده شوند. این عفونت ها معمولا به طور ناگهانی اتفاق می افتد و چهار تا پنج روز طول می کشد و در میان بچه ها شایعتر است. همچنین در زمستان بیشتر از تابستان دیده می شود. اگر عفونت به طور مکرر اتفاق افتد شما می توانید با داروهای گیاهی این مشکل را برطرف نمایید.

 

خرید بابونه شیرازی

بابونه را با خواص کاهش اضطراب، افزایش شیر مادران، افزایش گلبول سفید، تقویت مو، اشتها آور، درمان سرماخوردگی، رفع بی خوابی، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” مطرح نموده و همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0